Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου Λίμνης...έναν τόπο συνάντησης,ενημέρωσης και επικοινωνίας μαζί σας!!!!

ΒΡΑΒΕΙΑ-ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

LOGO

bb12aee09 large

"ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

• "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ"
  • "ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΠΕΤΩ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΟΔΗΓΟ"

ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ...

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ;

«Το Τιμώμενο Πρόσωπο»

«Το Τιμώμενο Πρόσωπο» μια δράση που έγινε με στόχο τη γνωριμία μεταξύ των παιδιών, την ενίσχυση της αυτοπεποίθησης τους, την ενθάρρυνση και το «δέσιμο» της ομάδας. (από το πρόγραμμα «Βήματα για τη Ζωή»)

Το παιδί που ήταν «Το Τιμώμενο Πρόσωπο» της ημέρας έβγαινε μέσα από κλήρωση (πρώτα κληρώθηκαν τα νήπια για να δοθεί χρόνος στα προνήπια) και τη μέρα αυτή έπρεπε να φέρει μέσα σε μια τσάντα ή κουτί αγαπημένα του πράγματα: παραμύθι, παιχνίδι, κουκλάκι κλπ. ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟ. Επίσης θα έφερνε (στο email του σχολείου ή σε στικάκι ή σε άλπουμ) φωτογραφίες από διάφορες στιγμές της ζωής του και τα στάδια της ανάπτυξής του (μωρό, βαφτίσια,2-3 χρονών κλπ.).

ΤΙΜΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

Το παιδί παρουσίαζε τον εαυτό του στην ομάδα μέσα από τις φωτογραφίες και τα αγαπημένα του πράγματα. Μοιράζονταν το παιχνίδι του, διαβάζαμε το παραμύθι, ακούγαμε και χορεύαμε το αγαπημένο του τραγούδι και το τραγούδι με το όνομά του. Επιπλέον έκανε τις ρουτίνες (ημερολόγιο, καιρός, παρουσιολόγιο),έπαιρνε αποφάσεις και γενικά ήταν ΤΟ ΤΙΜΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

ΤΙΜΩΜΕΝΟ2ΤΙΜΩΜΕΝΟ3

Στο τέλος της ημέρας το κάθε παιδί επέλεγε μέσα από μία λίστα με θετικά χαρακτηριστικά προσωπικότητας εκείνο που θεωρεί ότι ταιριάζει στο παιδί που ήταν τιμώμενο πρόσωπο, τα οποία γράφονταν στο δώρο του.

IMG 20221004 122906

enfrdeitptes