Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Νηπιαγωγείου Λίμνης...έναν τόπο συνάντησης,ενημέρωσης και επικοινωνίας μαζί σας!!!!

ΒΡΑΒΕΙΑ-ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

LOGO

bb12aee09 large

"ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

• "ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ"
  • "ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΠΕΤΩ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΟΔΗΓΟ"

ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ...

ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ;

Πανελλήνια Διάκριση για το Νηπιαγωγείο Λίμνης στον Σχολικό Διαγωνισμό "Bravo Schools 2021"

Το Νηπιαγωγείο Λίμνης διακρίθηκε στο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό "BravoSchools 2021" για 2 δράσεις του, στον 12ο Παγκόσμιο Στόχο «ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ» με το καινοτόμο πρόγραμμά του «Ορθή ανακύκλωση με…QR codes!» και στον 4ο Παγκόσμιο στόχο «ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» με τη μαθητική δημιουργία «Στο Διαδίκτυο..» που αφορά την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

BRAVO SHCOOLS

Όλοι μαζί, το σχολείο μας και οι μαθητές μας, γινόμαστε Πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων, διαδίδοντας στην τοπική κοινωνία τα μηνύματα για τη Δημιουργία ενός Kαλύτερου Kόσμου!

Η πρωτοβουλία "Bravo Schools" στοχεύει στην ανάδειξη των πιο ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων σε θέματα κοινωνικής υπευθυνότητας που σχετίζονται με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους των Ηνωμένων Εθνών για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

Bravo Schools 2021 - online εκδήλωση βράβευσης

Δείτε τα σχετικά αποσπάσματα στο 01:55:46 και στο 2:28:01

sdgs schools logo tagline bottom 1

[To «Bravo Schools» διδάσκει σε εκπαιδευτικούς και μαθητές πώς να γίνουν πιο υπεύθυνοι πολίτες, ώστε ο κόσμος στον οποίο θα ζήσουν οι ίδιοι και οι μελλοντικές γενιές να γίνει καλύτερος.  Πιο υπεύθυνος πολίτης, όπως μας λέει ο ΟΗΕ, ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών για την Βιώσιμη Ανάπτυξη, μπορεί να γίνει κανείς σε 17 τομείς. Γι’ αυτό, ο οργανισμός αυτός έχει θέσει 17 Παγκόσμιους Στόχους, ώστε ο κόσμος μας να γίνει βιώσιμος, δηλαδή, να μπορεί να επιζήσει, να διατηρηθεί και να έχει διάρκεια ποιοτικής ζωής. Ο ΟΗΕ επιχειρεί να επιτύχει την αλλαγή μέχρι το 2030 (Ατζέντα 2030).

Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας διοργανώνεται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας ο μαθητικός διαγωνισμός BRAVO SCHOOLS. Πρόκειται για έναν πανελλήνιο διαγωνισμό για την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Σχολεία τα οποία έχουν σχεδιάσει εκπαιδευτικά σενάρια, ολοκληρώσει μαθητικές δημιουργίες ή αναπτύξει προγράμματα περιβαλλοντικής/κοινωνικής φύσης με εξωτερικές συνεργασίες μπορούν να συνδέσουν τις δράσεις τους με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους και να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό.

Σύμφωνα με τον σκοπό του διαγωνισμού, οι μαθητές:

● ευαισθητοποιούνται πάνω στους 17 στόχους για να αλλάξουμε τον κόσμο μας

● αναδεικνύουν τις καλές πρακτικές τους, τη δημιουργικότητα και τη μοναδικότητά τους

● ενεργοποιούνται και ανταλλάσσουν ερεθίσματα και ιδέες

● δημιουργούν σχολικές συνεργασίες

● συνδέονται με ένα παγκόσμιο εκπαιδευτικό δίκτυο

● βραβεύονται για τις προσπάθειές τους να αλλάξουμε τον κόσμο μας

● αναρτούν τις καλές πρακτικές στο World Largest Lesson (Το Μεγαλύτερο Μάθημα του Κόσμου)]

enfrdeitptes

My Blogger Tricks